D&R PİŞMANLIKTIR

Her şey 5 Aralık 2018 tarihinde D&R’ın web sitesinden 5 kitap sipariş etmemle başladı. 5 Aralık Çarşambaydı. Kitaplar Cuma’ya gelir, hafta sonu azığım olur diye düşünmüştüm ama ne kadar yanıldığımı anladım.

Zira, adı büyük zihniyeti küçük D&R 5 Aralık’ta verdiğim siparişi, ancak 10 Aralık tarihinde gönderdi fakat yine bir tuhaflık vardı. Zira D&R siparişlerimden sadece 3’ünü göndermesine karşın, 5 kitap faturası kesmiş ve bedellerini de tam olarak tahsil etmişti. “Burası Türkiye, her şey mümkün” deyip müşteri hizmetlerini arayarak konuyu izah ettim. Bir dizi formaliteden sonra “Bir yanlışlık olmuş, depomuzla irtibata geçip, eksik kitaplarınızı en kısa sürede göndereceğiz” dediler.

E haliyle beklemekten başka yapacak bir şey yoktu. Ben de onu yaptım; bekledim. Fakat kitaplarım bir türlü gelmiyordu. Sonra internet sitelerinde bulunan form mail aracılığı ile sitemimi ve şikayetimi yazılı olarak bir kez daha yineledim. Bu sefer e-posta yoluyla gelen cevapta yine aynı şeyler yazıyordu; “Bir yanlışlık olmuş, depomuzla irtibata geçip, eksik kitaplarınızı en kısa sürede göndereceğiz.”

Yine aynını yaptım; bekledim. Ama yine gelmedi. Tabi bu arada hemen her gün müşteri hizmetlerini aramaya, sosyal medya hesaplarımdan şikayetimi iletmeye de devam ettim. 15 gün geçmişti ama kitaplarım hala ortada yoktu.

Artık umudu kestiğim için kitapları dışarıdan temin ettim, her biri tuğla kalınlığında olan iki kitabı okudum, kitaplarla ilgili kısa değerlendirme yazıları yazdım ancak benim kitaplar hala ortalıkta yoktu.

Meramımı anlatmak için www.sikayetvar.com sitesine girip başımdan geçenleri yazmak istedim. Aman Allah’ım bir de ne göreyim; D&R ile ilgili yüzlerce şikayet var. Okudukça dehşete kapıldım; zira verdiği siparişi aylarca gönderilmeyen, para iadesi yapılmayan, eksik sipariş gönderilen yüzlerce şikayet okudum. Google yorumlarında da aynı tarzdan yüzlerce şikayet gördüm. Ben de yorum yaptım ve ben de şikayetimi oluşturdum. Ancak değişen bir şey olmadı.

Müşteri hizmetlerine yazılı ve sözlü müracaatta bulunarak artık kitap istemediğimi, eksik gönderdikleri kitapların parasını iade etmeleri talebinde bulundum. Talebim makul karşılandı hem telefonla görüştüğüm müşteri temsilcisi talebimin alındığını belirtti, hem de e-posta yoluyla talebimin alındığına dair bilgilendirme maili geldi.

Ama bu sabah ofise geldiğimde bir de ne göreyim D&R haftalardır deposunu kontrol edip gönderemediği kitapları bulmuş ve göndermiş. Bizim memlekette bir söz vardır bayrama yetişmeyen kınayla ilgili ama terbiyem müsait olmadığından yazamıyorum.

5 Aralık 2018, 5 Ocak 2019 bir ay hatta bir yıl geçmiş yahu vicdansızlar! Güya iletişim çağındayız, güya Türkiye’nin en kurumsal ve köklü firmalarından biri ve işte o firmanın iş etiği, iş anlayışı.

Hülasa; D&R pişmanlıktır, önünden bile geçmeyin arkadaşlar.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir