BAHTSIZ BEDEVİ GİBİYİM

Herkesin başına bu tarz şeyler geliyor mu bilmiyorum ama öyle şeyler yaşıyorum ki bazen kendimi dünyanın en bahtsız insanı gibi hissediyorum.

Eylül ayında taşındım ve haliyle elektrik aboneliği için müracaatta bulundum. Gayet hızlı bir şekilde başvurum alındı ve aboneliğim başladı. Herhangi bir kesinti ya da aksama yaşamadım. Ancak aradan geçen bunca zaman diliminde bir tane dahi fatura gelmedi. Haliyle topluca gelebilecek faturadaki sıfırları hayal ederek kötü bir sürpriz yaşamamak için önce Enerjisa müşteri hizmetlerini arayarak lisanı münasiple durumu anlattım.

Müşteri temsilcisi hanımefendi; “Bu konu bizim ilgi alanımızın dışında, tedarikçi firma ile görüşmeniz gerekiyor.” diyerek beni kibarca AYEDAŞ’a yönlendirdi. Hemen AYEDAŞ müşteri hizmetleri numarasını çevirerek çıkan müşteri temsilcisine konuyu aktardım. Görevli “Bunu telefonla yapmamız mümkün değil, müracaatınızı en yakın iletişim merkezine giderek şahsen yapmanız gerekiyor.” diyerek o metalik, duygusuz ve sinir bozucu robotik ses tonuyla teşekkür edip konuşmayı sonlandırdı. İçimden Allah’ım beni yeni bir sınava tabi tutuyor herhalde deyip la havle çekerek üşenmeden Kavacık AYEDAŞ iletişim merkezine gittim. Numaratörleri bozuk olduğu için numara alamadım ama neyse ki çok sıra yoktu, birkaç dakika bekledikten sonra sıra bana geldi. Görevli hanımefendi sistemlerinden abonelik bilgilerimi kontrol etti ve “Efendim siz eylül ayının 29’unda 11:40’ta abone olmuşsunuz ama aynı gün öğleden sonra saat 15:20’de Enerjisa saha ekibi sizin aboneliğinizi sonlandırmış.” dedi.

Tabi ben şok, ben vefat, ben iptal.

“Böyle bir şeyin olması mümkün değil” diyerek itiraz ettim. “Zira enerjim hiç kesilmedi, ayrıca velev ki bir yanlışlık oldu ve aboneliğim sonlandırıldı bu durumda bana firmanızın bildirimde bulunması gerekmez mi?” diye de ekledim. Görevli gayet sakin bir şekilde bu durumla çok sık karşılaştıklarını tedarik ve dağıtım şirketleri ayrı olduğu için zaman zaman bu takım sorunlar olabildiğini falan aktardı ve benim telefonumdan Enerjisa müşteri hizmetlerinin 186 numaralı telefonunu arayarak çıkan müşteri temsilcisi ile görüşerek durumu izah etti, teyitleştiler. Telefonu kapattıktan sonra telefonuma Enerjisa tarafından bir bilgilendirme SMS’i geldi. Orada da tıpkı AYEDAŞ müşteri temsilcisi hanımefendinin belirttiği gibi 48 saat içinde bir saha ekibinin gelerek sayacımı kontrol edip okuyacağı yazıyordu.

Burası Türkiye olur böyle şeyler diyerek kendime telkinde bulunarak ofisin yolunu tuttum. Hakikaten ertesi gün eve saha ekibi geldi, sayacı kontrol etti ve gitti. Lakin aradan üç hafta geçtiği halde fatura hala gelmeyince yeniden aradım 186’yı. Müşteri temsilcisi AYEDAŞ’a pasladı, AYEDAŞ’ı aradım Enerjisa’a pasladı. Ve bu sinir bozucu döngü 20 gün kadar sürdü. Düşünebiliyor musunuz? Her namuslu vatandaş gibi ödediğim elektriğin faturasını ödemek istiyorum ama ısrarla ve üstelik benden kaynaklanmayan bir hata yüzünden mağdur ediliyorum.

Nihayet dün yeniden Kavacık AYEDAŞ iletişim merkezine gitme fırsatını buldum. Olanı biteni anlattım ancak müşteri temsilcisi beyefendi birazda üst perdeden bir ses tonuyla yeniden ENERJİSA’ya pas edince dayanamadım; “Kardeşim bu ne saçmalık yahu. Farz edin ki ben bu hafta sonu taşınıyorum. 5 aylık kullanım bedelim var, bana bir tebligat yapılmadı, tutanak tutulmadı, bildirim gelmedi. Bu durumda aboneliği kapatmak istediğimde ne yapacaksınız? Benim aboneliğim zaten şu an aktif görünmüyor. Çıkıp gitsem bu kullanım bedelini nereden, kimden tahsil edeceksiniz? diye çıkıştım.

Yüzünü buruşturarak bir takım bilgiler istedi ve ENERJİSA’ya mail attığını, gün içinde bana dönüş yapacağını, sorunun büyük ihtimalle çözüleceğini belirtti. Teşekkür edip ayrıldım. Ve hakikaten dün öğleden sonra ENERJİSA tarafından aranarak bilgilendirildim. Aynı zamanda gelen SMS ile de 795.-TL’lik nur topu gibi bir faturamın olduğunu da öğrendim.

Şimdi Allah aşkına söyleyin hangisine yanayım?

– Enerjisa’nın aboneliğimi kağıt üzerinde kapattığı halde bana hiçbir tebligatta bulunmayışına mı?
– Ayedaş’ın beş ay boyunca fatura basmayışına mı?
– Bir e-posta ile çözülecek bir problem için tam 3 hafta boyunca iki firmanın beni birbirine paslamasına mı?

Bunları yazma sebebim hem hasbihal etmek hem de maalesef ülkemizdeki pek çok firmanın vizyonsuzluğunu sergilemek. Bir de en iyi müşteri hizmetleri bu firmadaymış. En iyisi böyle ise kalanını varın siz düşünün. Üstelik bu sadece elektrik dağıtım firmalarıyla ilgili bir sorun da değil. GSM şebekelerinden tutun da digital platformlara kadar hemen her firma adeta çözümsüzlük ve sömürü üzerine inşa edilmiş. Mesela 24 ay taahhütle Türk Telekomdan aldığım internet hizmetinde yaşadığım aksaklıkları yazsam roman olur.

Kendi paramızla rezil oluyoruz vesselam.

One thought on “BAHTSIZ BEDEVİ GİBİYİM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir