ERKENEZ KARDEŞLER

Tam 40 yıl önce bugün Beşiktaş’ta, Şair Nedim Caddesi üzerinde bulunan Levent Apartman’ının 10. katında iki çocuğu ve yeğeni ile yaşayan Yaşar Erkenez’in kapısı sabah saat 7’de yumruklandı. Kapıdakiler “Açın kapıyı arama yapacağız!” diye bağırıyorlardı.

Yaşar amca kapıyı şaşkınlık ve korkuyla açtı. Ancak gelenler polis değil, komünist militanlardı. Galiz küfürlerle evi dağıtarak evde bulunan iki kardeş Serdar Erkenez Levent Erkenez ile amca çocukları Uğur Erkenez’i vahşice katlettiler. Uğur ve Serdar orada can verdi.

Levent ise hastaneye kaldırıldı ama ancak 10 gün direnebildi. Yaşar amcanın “Keşke beni de öldürselerdi!’ diye haykırışı hala vicdan sahiplerinin yüreklerinde yankılanıyor.

Olaydan 4 saat sonra Milliyet Gazetesi’ni arayan militanlar; “Hiçbir faşist cezasız kalmayacak, yolumuz Çayanların yoludur.” diyerek eylemi üstlendiler. Bir müddet sonra ele geçirilen komünistlerin 3 gümrük memuru, 1 jandarma ve 3 polisi de şehit ettikleri öğrenildi.

Türkiye bu cinayetleri nerdeyse hiç konuşmadı. Tıpkı Ümraniye’de işkenceyle katledilen 5 işçi olayında olduğu gibi medya üç maymunu oynadı. Çünkü onlar Ülkücüydü. Değil 40 yıl, 40 asır geçse de biz unutmayacağız. Hepsini rahmet ve minnetle bir kez daha yâd ediyorum.

Ruhları şad olsun.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir