İSMAİL COŞAR VE EŞİ HAKKA YÜRÜDÜ

Bu sabah güne üzücü bir vefat haberiyle başladık. Ünlü hafız ve mevlithan, Kocatepe Camii eski imam hatibi İsmail Coşar Bey ve eşi Sevim hanım Polatlı yakınlarında geçirdikleri trafik kazası neticesinde Hakka yürümüşler. Allah gani gani rahmet etsin. Çoğu insan gibi bende İsmail Coşar hocayı o meşhur Bülbül kasidesinden tanır, bilirdim.

Bu kaza haberi beni tam 29 yıl öncesine götürdü.

1991 yılı genel seçimlerinde o günün şartları öyle gerektirdiği için Milliyetçi Çalışma Partisi, Islahatçı Demokrasi Partisi ve Refah Partisi ittifak yapmışlardı ve yasalar buna müsaade etmediği için de seçime Refah Partisi çatısı altına girilmişti. Yani İDP ve MÇP’nin adayları, RP listesinden seçime girmişlerdi.

Bende üniversiteyi henüz bitirmiş, işşizler ordusunun genç bir neferi olarak memleketimde konuşlanmıştım. Bizim Ocak çatısı altında faaliyetlerimizi yürütüyor ,seçim çalışmalarına da iştirak ediyorduk. Teşkilatın talimatıyla özellikle köy ziyaretlerinde ittifak adayının yanında mutlaka bulunmaya gayret ediyorduk.

İttifak listesinin Çankırı 1. Sıra adayı, bugün ebediyete irtihal eden mevlithan İsmail Coşar beyefendi ile aynı ismi taşıyordu. Evet, adayımızın adı İsmail Coşar idi ve üstelik o da bir imam hatip idi.

Haliyle hemen hemen gittiğimiz her yerde adayımız mevlithan İsmail Coşar zannediliyor, türlü iltifatlara mazhar oluyor, inanılmaz ilgi görüyordu. Hatta namaz vaktine rastladığımız ziyaretlerde köylüler imamlığı onun yapması için ısrar ediyorlardı.

O zamanlar bu siyasi bir avantaj gibi görünse de bu durum bizi rahatsız ediyor seçmeni kandırmış gibi hissetmemize neden oluyordu. Rahatsızlığımızı teşkilata ilettikse de, İsmail Bey gittiğimiz hiçbir yerde “Bu sadece bir isim benzerliği ben mevlithan İsmail Coşar değilim” demedi ama “Evet ben mevlithan İsmail Coşar’ım” da demedi, tebessüm ve derviş selamıyla geçiştirmişti hep. O da 3 yıl önce, 84 yaşında Hakka yürüdü. İki dönem Çankırı milletvekilliği yapmıştı.

Allah her iki İsmail Coşar’a da gani gani rahmet etsin, aziz ruhları şad olsun.

One thought on “İSMAİL COŞAR VE EŞİ HAKKA YÜRÜDÜ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir