GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ

Halâ bu alışkanlık devam ediyor mu bilmiyorum. Lise yıllarında hatıra defterlerimiz vardı. Okulun son günlerinde bu defterler arkadaşlar arasında elden ele dolaşır, içine şiirler, güzel sözler falan yazılırdı.

Bazen kitaplığımı düzenlerken hatıra defterime rastlıyorum. Sayfaları çevirdikçe lise yıllarıma dönüyorum dudağımda belirsiz bir tebessümle. Sanki ilk kez görüyormuşum gibi tüm yazılanları teker teker okumadan bırakamıyorum elimden. Sanki bir çeşit ritüel gibi bu.

Nereden aklıma geldi biliyor musunuz? İnternette faaliyet yürüten bir arşiv sitesi var. Yayın hayatına son vermiş siteleri indeksliyor bu site. Siteye ait arama çubuğuna site adresini yazdığınızda geçmiş dönemdeki yayınlarına ulaşabiliyorsunuz. İşte o size aracılığı ile bugün kendi web siteme baktım. 2005 yılının ortalarında açmıştım.

Birkaç kez Türkçe yayın yapan internet siteleri arasında yapılan yarışmalarda en iyi tasarım ödülü almıştım. O günlere döndüm yeniden. Ama daha güzeli o dönemde sitemde yer alan ziyaretçi defterine ulaşmam oldu. İşte tıpkı o lisedeki hatıra defterim gibi ziyaretçi defterime yazılanların tamamına yakınını okudum neredeyse. Beni asıl mutlu eden ise pek çok tanıdık ismin halen sosyal medyada takipçim, okuyucum olması. Demek ki güzel ve sağlam dostluklar kurmuşuz diye geçirdim içimden. 

Lakin sayfalar arasında dolaşırken rastladığım iki mesaj yüreğimin orta yerine efkâr balyası gibi çöküverdi. Zira bu iki mesaj 26 Ocak 2014 günü PKK’lıların seçim ofisine yaptıkları silahlı saldırıda şehit düşen Yusufiyeli Cengiz Akyıldız ağabeye aitti. Üzerine aslında çok şey yazılabilir ama kelimeler düğümlendi boğazımda. O şiirleri de paylaşmak istedim sizinle. Allah gani gani rahmet etsin.

      

Belki siz de bakmak istersiniz deftere diye düşündüm. Kim bilir belki siz de tanıdık birkaç isme rastlarsınız. Lütfen buyurmaz mısınız?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir