"Enter"a basıp içeriğe geçin

ŞEHİTLER SERDARI BİNBAŞI ZAFER KILIÇ

Zaman su gibi akıyor hakikaten. Tam 12 yıl önceydi. Saat gece yarısını çoktan geçmişti. Uykuya direnerek elimdeki kitaba odaklanmaya çalışıyordum ki, telefonun sesiyle irkildim. Arayan Yusuf Hocamdı.

Telefonu açar açmaz; “Canım gitti…” deyince yüreğimin orta yerine koca bir ateş düştü. Kısa bir süre sessizlik olunca –bana asır gibi gelmişti- aklıma Kerkük’ten ilk gelen isimleri saydım. Zira o aralar Kerkük faaliyetleri vardı ve hafızam beni yanıltmıyorsa Hocam Kerkük’ten henüz dönmüştü. Hocamın üzüntüsü sesinden anlaşılıyordu; “Yok can..” dedi… “Zafer, Zafer’im gitti.”

“Allah şehadetini kabul etsin, bizlere de kâmil şehadet nasip etsin” diyebildim sadece. Gönül dünyam tarumar olmuştu. Düşünceler paslı birer çivi gibi saplandı durdu beynime. Yusuf Hoca ki; ömrü çile yumağı. Türk’ün yaşadığı hemen her coğrafyada sahada mücadele vermiş, nice şehitleri kara toprağın barına kendi elleriyle koymuş bir savaşçı. Demem o ki; böylesi acıları çok yaşamış, elbette hepsiyle birlikte yüreğinin bir parçasını da gömmüş kara toprağa. Ancak bu kez sesindeki hüzün çok daha başkaydı.

Belki de şehadet doğarken yazılmıştı alnına. Belki de Çanakkale şehitleri gününde doğması bunun kutlu bir işaretiydi. Evet şehitler serdarı Binbaşı Zafer KILIÇ, 18 Mart 1970 tarihinde Elazığ’da doğmuş.

Elazığ yöresinde “Yiğit, er, mert, delikanlı, dürüst, babayiğit” anlamlarında kullanılır GAKKOŞ kelimesi. Prof. Dr. Ahmet BURAN’a göre; “Çağdaş Türk lehçeleri ile Türkiye Türkçesi ağızlarında bu kelime ağabey anlamındadır. Bunun dışında bir aile veya sülale içinde sevilen, sözü dinlenen saygın kimselere önce ailesi ve sonra yakın çevresi GAKKOŞ diye hitap ederler.”

Zafer KILIÇ öyle lafın gelişi değil, kelimenin tam anlamıyla bir GAKKOŞ’tu. İlkokulu Elazığ Dumlupınar ilkokulunda tamamladıktan sonra Elazığ Anadolu Lisesi sınavını kazandı. Anadolu Lisesi’nin orta kısmını bitirdikten sonra askeri lise sınavlarını kazanarak Kuleli Askeri Lisesi’ne kaydoldu. O başarılı bir asker olmanın yanı sıra iyi bir sporcuydu. Okul döneminde başladığı JUDO sporunda pek çok madalya kazandı. Hayatı başarılarla doluydu.

Binbaşı Zafer KILIÇ, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak’ın Kuzeyinde yuvalanan PKK terör örgütünün üslerine yönelik başlattığı kara harekatında (Güneş Operasyonu) 23 Şubat 2008 tarihinde arslanlar gibi çarpışarak şehit düştü.

Hani yaşayan şehit derlerdi eskiler. O hayatta iken feda-ı can eylemişti zaten. Şehadetinin seneyi devriyesinde DEVLET EBED MÜDDET yaşasın diye serden geçen yiğitlerimizi rahmet, minnet ve dua ile bir kez daha yâd ediyoruz.

Cümle cihan bilsin ki; TÜRK DE ZAFERLER BİTMEZ!

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir